Většina hradů a zámků je v zimě pro veřejnost uzavřena. O výlet ale kvůli tomu nikdo nemusí přijít. Po celé republice se nacházejí stovky muzeí, a zdaleka se nejedná jen o stejné jednotvárné regionální expozice. Naopak – konkurence nutí jejich provozovatele vymýšlet stále nové a zajímavé výstavy. Týdeník Dotyk se poohlédl po tom nejzvláštnějším, co by se dalo v Česku vidět. Problém nebyl něco najít, ale spíše vybrat opravdové unikáty.
Nejzajímavější muzea
Text
Michaela Ducháčková

FOTO
archiv muzeí
INSPIRACE
muzea
1
11

2
11

Muzeum rekordů a kuriozit
N
ejmenší, největší, nejdelší, nejtěžší a spousta dalších nej čeká návštěvníky v muzeu v Pelhřimově. Dohromady okolo stovky exponátů. Expozice mapuje nejen české, ale i světové rekordy a rekordmany. A jelikož město Pelhřimov je známo jako město rekordů, vše doplňují fotografické záběry z uplynulých ročníků festivalu Pelhřimov – město rekordů. Kromě toho muzeum nabízí také expozici Zlaté české ručičky, kde se nachází přes devadesát objektů tvořených ze zápalek a dalších neuvěřitelných výtvorů, jenž byly vyrobeny v českých či slovenských dílnách.
T
Pelhřimov, kraj Vysočina
Vstupné: 120 Kč (zahrnuje dvě expozice)
Otvírací doba: denně
rekorduakuriozit.cz
3
11

sbírka slánek
K
de jinde hledat největší počet slánek na jednom místě, než ve Slaném? Zřejmě to si řekli ve slánském informačním centru v roce 2011, když se rozhodli vytvořit unikátní expozici slánek. Na výzvu se ozvaly spousty zájemců a sešly se slánky z různých míst republiky i světa, z různých materiálů a z různých časových období. Dnes je tu k vidění i třeba největší keramická slánka na světě. Vejde se do ní až 40 kilogramů soli.
T
Slaný, Středočeský kraj
Vstupné: zdarma
Otvírací doba: pouze všední dny
Toggle

9.312s: === Init page ===

9.313s: Pages count P: 11, L: 0. dualLay: 0

9.549s: Galeries (0) ready.

9.550s: init done

9.893s: Waiting to start: init=1 page=0 loader=0

9.934s: *** Render container ***

12.189s: Waiting to start: init=1 page=1 loader=0

12.657s: ===Start page=== tid=